Jak co roku Lublin zamieni się na kilka lipcowych dni w scenę dla kilkuset artystów reprezentujących najróżniejsze brzmienia i gatunki muzyczne. Jednym z kluczowych założeń festiwalu jest bowiem prezentacja najbardziej oryginalnych twórców i nurtów w światowej muzyce oraz poszukiwanie pewnego wyjątkowego pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją, która popycha świat muzyki ku nowym, inspirującym obszarom. Fundamentem Innych Brzmień pozostaje niezmiennie wysoka jakość artystyczna, kreatywność oraz idea twórczego poszukiwania w sztuce. Podczas festiwalu jazz i klasyka przenikają się z awangardą i elektroniką, etniczne motywy spod znaku world music mieszają się z ostrym brzmieniem przesterowanych gitar, reggae i hip hop spotykają improwizowaną muzykę instrumentalną. Wszystko po to, aby oczarować, zaskoczyć i dostarczyć publiczności wielu niezapomnianych emocji.

W tym roku Lublin odwiedzą kolejni artyści, będący pionierami bądź liderami w swoich gatunkach i stylistykach. Będą to między innymi: 

• Shibusashirazu Orchestra - ponad trzydziestoosobowy big band, który tworzy na scenie prawdziwie niepowtarzalne widowisko, łącząc elementy jazzu, rock’n’rolla, muzyki tanecznej i dopełniając to wszystko piękną scenografią i kostiumami.
• Tortoise - w zgodnej opinii krytyków muzycznych artyści z Chicago to jeden z najważniejszych zespołów post rockowych i instrumentalnych ostatnich 25 lat.
• nowojorski kolektyw Easy Star All Stars - ich znakiem firmowym są reggae’owe i dubowe aranżacje utworów legend światowej muzyki takich jak Pink Floyd, Radiohead, The Beatles czy Michael Jackson.   
• UK Subs - absolutna legenda brytyjskiej sceny alternatywnej, prekursorzy punk rocka, wymieniani jednym tchem obok The Clash, Sex Pistols czy The Stranglers,którzy hucznie świętują w tym roku 40-lecie swojej działalności.



Tradycją festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał słynny niemiecki label Staubgold.

Podczas Festiwalu nie może też zabraknąć znakomitej reprezentacji artystów z Polski. Listę rodzimych gwiazd otwiera Kazik Staszewski, poza nim na scenie pojawi się także jeden z najlepszych polskich składów hip-hopowych – Łona i Webber, unikalne połączenie dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego, czyli grupa Kwadrofonik, a także dwa projekty będące potwierdzeniem doskonałej kondycji polskiej sceny eksperymentalnej – Innercity Ensemble oraz dowodzona przez Marcina „Emitera” Dymitera – Flora Quartet.

Nazwa „Inne Brzmienia” zobowiązuje, dlatego w programie znajdują się wyłącznie zespoły zjawiskowe, oryginalne i wymykające się standardowym klasyfikacjom. Oprócz wymienionych będziemy też gościć szaloną szwedzką załogę z Diablo Swing Orchestra, fińską grupę o kompletnie „odjechanej” nazwie – Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS?, łotewską grupę Carnival Youth - zwycięzcę tegorocznego Eurosonic.

Podczas nadchodzącej edycji na innobrzmieniowych scenach przeżyjemy też prawdziwy desant zespołów z Ukrainy, w tym Shanti People, The Hypnotunez, Wulffius, Love’n’Joy, Somali Yacht Club.

Całość programu wschodniego zamyka prawdziwa perełka z Białorusi – grupa Shuma.

Festiwal obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina (prezentacje dokumentów oraz najnowszych filmów fabularnych z Ukrainy), literatury (m.in. polskie premiery dwóch wydanych specjalnie na Wschód Kultury książek – „Karbid” Andrija Lubki oraz „50 procent racji” Ołeksandra Bojczenki) i sztuki współczesnej (wystawa plakatów artystycznych duetu Braty oraz kampania plakatowa poświęcona 30-stej rocznicy katastrofy jądrowej w Czarnobylu i 5-tej rocznicy tragedii w Fukushimie). Najmłodsi będą mogli natomiast uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów pokazujących najróżniejsze oblicza muzyki i pozwalający na niczym nieskrępowane zabawy dźwiękiem.

 
 
 

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2016 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz czwarty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na temat festiwalu: http://www.innebrzmienia.eu/ oraz www.wschodkultury.eu